O NAS

START
Strona główna
Ważne daty
Komunikaty
Statut Klubu
Rada Nadzorcza

KONTAKT

Napisz do nas
Księga gosci

PIOSENKI REZERWY

Piosenki rezerwy

O WOJSKU

Polecamy serial
Sondaż
Z czym do NATO
O Kawalerii raz jeszcze
Misje wojskowe
Na papierze
Kryptonim JW
Historia SPR-ów
Linki wojskowe
Jak przeżyć armię

Statystyka

 

 

 

Copyright 1999-2018 by
Rezerwa
Wszelkie prawa zastrzeżone
ISO 8859-2
Aktualizowane: 24.05.2018 r.


Na papierze, czyli drukowani rezerwiści 

Jak świat światem, powołanie młodego człowieka do odbycia służby wojskowej budziło i budzi różnego rodzaju emocje, obawy czy opory. I to nie tylko u samych zainteresowanych, a często też u rodziców i bliskich. Nierzadko próbuje się wówczas "załatwić" niezdolność do odbycia służby wojskowej, jej odroczenie; uruchamia się różnych znajomych z tzw. plecami; w ruch idą "koperty", "prezenty". A wszystko po to, aby uchronić młodzieńca przed wojskiem. Takie reakcje młodych ludzi i ich rodzin są rezultatem obiegowych, najczęściej niekorzystnych, opinii na temat zasadniczej służby wojskowej.
Rzeczywistość ma jednak różne oblicza. Wojsko dla każdego żołnierza jest indywidualnym przeżyciem. Niczego tu nie da się ująć w powtarzalny schemat. W tych książkach znajdziecie relacje z pobytu w wojsku czterech nie znających się autorów. Każdy opisuje swoje wrażenia i odczucia związane z armią. Macie okazję, Drodzy Czytelnicy, porównać swoją wizję służby wojskowej z autentycznym relacjami młodych ludzi, którzy właśnie ją odbyli. Niepowtarzalną okazję poznania codzienności za koszarową bramą bez jej przekraczania.

Marek Ciesielski - "540 DDC, czyli jakie jest wojsko"

---- / ----

Paweł Mikołajczak, Paweł Siekański, Arkadiusz Znojek -
"Jakie jest wojsko, czyli długa droga od biletu do cywila"

---- / ----

Mariusz Pasek - Paragraf 13

„Paragraf 13” to pierwsza powieść opisująca od środka stosunki panujące w Ludowym Wojsku Polskim. Prezentuje niepowtarzalny klimat mentalny tej peerelowskiej instytucji, przez którą przeszły miliony młodych mężczyzn. Przedstawia relacje pomiędzy grupami „trepów”, „szwejów” i „bażantów”, oddając zarazem soczysty język, którym posługiwano się w armii.

E06_12.jpg (71276 bytes)

---- / ----

Rafał Socha - Jak zostałem bażantem

RAFAŁ SOCHA (ur. 1976) – prozaik, autor piosenek, redaktor. Z wykształcenia inżynier budowlany. Ma w dorobku m.in. "SPR" oraz "Uwaga! Po sygnale wydanie broni", a także szereg opowiadań o tematyce współczesnej, utrzymanych w konwencji onirycznej, z elementami absurdu i groteski. Współzałożyciel Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Pasjonuje się muzyką i sportem.

„Bażantami” nazywano absolwentów wyższych uczelni, odbywających obowiązkowe przeszkolenie wojskowe. Różne formy organizacyjne przybierała służba podchorążych, za każdym razem powoływani byli jednak ludzie ukształtowani, dojrzali, dwudziestokilkuletni. Na instytucję wojska patrzyli nieco inaczej niż poborowi ze służby zasadniczej. 

Powieść „Jak zostałem bażantem” jest swego rodzaju pamiętnikiem pewnego pokolenia. Książka składa się z dwóch części – bo standardowe szkolenie było dwuetapowe. W części pierwszej autor, z pasją dokumentalisty, dokonuje istnej „inwentaryzacji” szeregu zabiegów, mających na celu ogłupienie młodych ludzi, zunifikowanie i uczynienie z nich karnych żołnierzy. Druga część, rozgrywająca się w jednostce liniowej, przynosi wartką akcję i dramatyczny finał. Bohater powieści staje się biernym uczestnikiem krwawej operacji zbrojnej, którą pododdział alarmowy przeprowadza poza koszarami. Książka obfituje w humor sytuacyjny, nasycona jest dużą dawką absurdu i groteski.

Więcej o autorze znajdziesz tu:

 ---- / ----